Αθλητικά

Εθνική ομάδα στίβου: Ανακοινώθηκε η τελική αποστολή για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με 53 αθλητές

Ανακοινώθηκε η τελική αποστολή της Εθνικής ομάδας, με 53 μέλη για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου. Ανάμεσα στα ονόματα της αποστολής βρίσκονται οι Μίλτος Τεντόγλου, Κατερίνα Στεφανίδη και Εμμανουήλ Καραλής.

Η αποστολή αποτελείται από ένα μείγμα διακεκριμένων αθλητών σε κορυφαίες διοργανώσεις αλλά και νεαρότερων που μέσα από την διαδικασία πρόκρισης του ράνκινγκ κατόρθωσαν να εξασφαλίσουν την συμμετοχή τους.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Νίκος Σταματονικολός, Γκλόρια Πριβιλέτζιο και Ανδρέας Μίτα.

Αναλυτικά, τα μέλη της αποστολής της Ελλάδας:

Γυναίκες

  • 100 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
  • 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ)
  • 10.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΠΑΟ), Δάφνη Λαβασά (ΑΟ Βουλιαγμένης)
  • 100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης)
  • 400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΠΑΟ)
  • Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
  • Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης), Ελένη Πόλακ (ΑΟ Μεγάρων), Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
  • Τριπλούν: Μαρία Πούρτσα, Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς)
  • Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Εν. Καζώνης – Καλυμνος 2000), Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΓΣ Κένταυρος)
  • Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
  • Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)
  • 20χλμ. βάδην: Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Κυριακή Φιλτισάκου (Ανατολή Νέας Ιωνίας), Πένυ Τσινοπούλου (Βέλος Παλαιού Φαλήρου), Χριστίνα Παπαδοπούλου (ΠΓΣ)
  • Ημιμαραθώνιος: Γιώτα Βλαχάκη (ΓΑΣ Ιλισσός)
  • 4Χ100 μ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου, Άρτεμις Αναστασίου, Δήμητρα Τσουκαλά, Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολη), Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής), Πολυνίκη Εμμανουλίδου

Άνδρες

  • 100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
  • 200 μ.: Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου), Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΣ Σκάλας)
  • 110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
  • 400 μ. εμπ.: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΠΑΟ)
  • 10.000 μ.: Κώστας Σταμούλης (ΓΑΣ Αγρινίου), Νίκος Σταμούλης (ΓΑΣ Αρινίου), Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)
  • Ημιμαραθώνιος: Παναγιώτης Καραϊσκος (ΝΓΣ Ηρακλής)
  • Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ)
  • Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ), Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
  • Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
  • Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων), Νικόλας Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)
  • Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΓΣ Κένταυρος), Τάσος Λατιφλάρι (ΓΣ Κένταυρος)
  • Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
  • Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου)
  • 10αθλο: Άγγελος Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
  • 4Χ1000 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης, Γιάννης Καριοφύλλης, Βασίλη Μυριανθόπουλος (ΠΑΟ), Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου), Βασίλης Παπαμαργαρίτης (ΠΑΣ Πρωτέας Κομοτηνής), Γιάννης Βοσκόπουλος (ΠΑΟ)
  • 20χλμ. βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (Παμμηλιακός ΑΣ)

https://creta24.gr/ethniki-omada-stivou-anakoinothike-i-teliki-apostoli-gia-to-evropaiko-protathlima-me-53-athlites/

Related Articles

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button