Αθλητικά

Η Κ16 των Χανίων νικήτρια του τουρνουά «Μάχη της Κρήτης»

Ολοκληρώθηκε στο Κολυμπάρι το τουρνουά «Μάχη της Κρήτης» με τον τελικό μεταξύ της μικτής ομάδας Κ16 των Χανίων και την αντίστοιχη του Ρεθύμνου.

Τα Χανιά επικράτησαν με 2-0 του Ρεθύμνου σε ένα γεμάτο παιχνίδι και κατέκτησαν το Παγκρήτιο Κύπελλο για ακόμη μια φορά. Το Ρέθυμνο ήταν φιναλίστ, ενώ το Ηράκλειο κατέκτησε την 3η θέση επικρατώντας του Λασιθίου στον μικρό τελικό.

Το σκορ άνοιξαν τα Χανιά μόλις στο 11ο λεπτό του τελικού, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μουτσάι και κεφαλιά του Φιωτάκη για το 1-0.

Στην συνέχεια του πρώτου μέρους και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, με την μεγαλύτερη να ανήκει στο Ρέθυμνο αφού το σουτ του Βαρούχα πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Πρωτοπαπαδάκη στο 22′. Το 1-0 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τους οικοδεσπότες του τουρνουά, με τον Μαυρομάτη στο 49′ να πετυχαίνει το 2-0 με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα ο Βαρούχας σκόραρε για λογαριασμό του Ρεθύμνου όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 64′ τα Χανιά είδαν επίσης τέρμα τους να ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά την τελική πάσα του Κοκάκη στον Κοκκινάκη.

Το Ρέθυμνο έψαξε το γκολ μέχρι το τέλος όμως δεν κατάφερε να το πετύχει με τα δύο γκολ των Χανίων να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα του τελικού.

Κ16 Χανιά – Κ16 Ρέθυμνο 2-0

Διοργάνωση: 36ο Παγκρήτιο Κύπελλο «Μάχη της Κρήτης»
Αγώνας: Τελικός
Γήπεδο: Κολυμπάρι
Σκόρερ: 11′ Φιωτάκης, 49′ Μαυρομάτης