Αθλητικά

«Χάλκινη» η Μαρία Πρεβολαράκη στο Ζάγκρεμπ- 7ο μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Συνεπής στο ραντεβού της με το βάθρο ήταν η Μαρία Πρεβολαράκη σε ένα ακόμη Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτή είναι η έβδομη φορά που η Μαρία Πρεβολαράκη ανεβαίνει στο βάθρο Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, η οποία από το 2013 μετρά τέσσερα ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια στη διοργάνωση.

Η «μεγάλη κυρία» της ελληνικής πάλης αγωνίστηκε στο μικρό τελικό της κατηγορίας των 53 κιλών στη διοργάνωση που διεξάγεται στο Ζάκρεμπ. Η Μαρία Πρεβολαράκη προηγήθηκε με 3-0 της Μολδαβής Ιουλίας Λεόρντα, η οποία μείωσε σε 3-2, αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε στη νίκη με 5-2.

Αυτό είναι το τρίτο μετάλλιο για την ελληνική ομάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης στο Ζάγκρεμπ. Την αρχή έκανε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης, που κατέκτησε το ασημένιο στην κατηγορία των 79 κιλών, ενώ ο Νταουρέν Κουρουγκλίεβ αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 86 κιλά ελευθέρας πάλης.