Αθλητικά

Τα Χανιά διέλυσαν την Κηφισιά 0-3 μέσα στο σπίτι της

Η ομάδα των Χανίων  που σήμερα έκανε το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς διέλυσε στην κυριολεξία την ομάδα τρένο του πρωταθλήματος Κηφισιά  με 3-0 υποχρεώνοντάς την στην δεύτερή  της ήττα στο πρωτάθλημα με 3-0.

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα έδειχνε ότι μία μόνο ομάδα υπήρχε μέσα στο γήπεδο και αυτή ήταν η ομάδα των Χανίων

Οι ποδοσφαιριστές των Χανίων πήγαιναν πάντα πρώτοι στην μπάλα και κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες.

Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας των βορείων προαστίων σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν τους Χανιώτες μέσα στο γήπεδο και μόνο με φάουλ προσπαθούσαν να ανακόψουν τον ξέφρενο ρυθμό των αντιπάλων τους

Να σημειώσουμε την ανοχή του διαιτητή στα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα των παικτών της Κηφισιάς που σε 2-3 περιπτώσεις  στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειξε την κόκκινη κάρτα απ ευθείας σε πολύ σκληρά μαρκαρίσματα

Για άλλη μιά φορά φέτος η Χανιώτικη ομάδα απόδειξε ότι είναι μια από τις πιο αν όχι η πιο καθαρή ομάδα στο πρωτάθλημα και όλους τους πόντους τους εχει κερδίσει μέσα στο γήπεδο

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα:

7’ Ευθύβολο σουτ του Πρίτσα από τα όρια της περιοχής, σε καλή θέση ο Καλογεράκης μπλοκάρει σταθερά
22’ Ο Κατσούρι «κόβει» για τον Τσέλιο ο οποίος πιάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει κόρνερ
23’ Ο Μπουρσέλης επιχειρεί δυνατό σουτ, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αναγνωστόπουλου
24’Από φάουλ του Μπουρσέλη κι έπειτα από την απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα φτάνει στον Καμαρά ο οποίος δοκιμάζει το δυνατό σουτ και αναγκάζει σε εντυπωσιακή απόκρουση τον τερματοφύλακα της Κηφισιάς
28’ Κατά μέτωπο επίθεση από τον Μάναλη ο οποίος περνάει από ένα αμυντικό μπαίνει στην περιοχή, αλλά το πλασέ του σταματάει στον Μπαρμπόσα
35’ Χτύπημα (κουτουλιά) εκτός φάσης στον Μπάτζιο από τον Μπαρμπόσα, ο διαιτητής αρκείται στην κίτρινη κάρτα
52’ Διαγώνιο σουτ του Μανουσάκη μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος
55′ Γκολ για τα Χανιά. Από γύρισμα – ασίστ του Μάναλη, ο Μπουρσέλης με προβολή ανοίγει το σκορ (0-1)
56′ Από φάουλ του Πρίτσα, ο Τεττέι πιάνει την κεφαλιά, ο Βαφέας κάνει την προβολή από κοντά και ο Καλογεράκης διώχνει σε κόρνερ
63′ Σέντρα σουτ του Κουιρουκίδη, ο Καλογεράκης σε κόρνερ
68′ Αλλάζει πόδι ο Τσέλιος και δοκιμάζει το σουτ με το αριστερό, η μπάλα άουτ
69′ Κεφαλιά του Καλλέργη, μετά από κόρνερ, καταλήγει άουτ
72′ Ο Κόλα στρώνει στον Τσέλιο ο οποίος πιάνει το σουτ, μπλοκάρει ο Αναγνωστόπουλος
79′ Γκολ για τα Χανιά με τον Κόλα. Από προσπάθεια του Τσέλιου, ο Μάναλης προσπαθεί να σουτάρει, η μπάλα φτάνει στον  Κόλα ο οποίος με δυνατό σουτ “γράφει” το 0-2
89′ Κεφαλιά Αντρέγκεν άουτ
90′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μπουρσέλη, ο οποίος απέναντι από τον Αναγνωστόπουλου δεν μπορεί να σκοράρει
90+3′ Γκολ για τα Χανιά αυτή τη φορά με τον Μάναλη, ο οποίος μετά από πάσα του Μπουρσέλη, γυρίζει, σουτάρει και σκοράρει (0-3)

Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Μαζουλουξής (61′ Κουιρουκίδης), Νοικοκυράκης, Πέιος (75′ Παπασάββας), Παυλάκης (61′ Να), Γκίνη (61′ Καλλέργης), Ταλάλ (75′ Αντερέγκεν), Πρίτσας, Τεττέι

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81′ Μαρτσάκης), Ρότσα (81′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Καμαρά (61′ Κόλα), Τσέλιος, Λεμονής, Μανουσάκης (75′ Μουτσάκης), Μπουρσέλης, Μάναλης

Διαιτητής: Καραντώνης Δημήτρης (Ημαθίας )
Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος Ιωάννης, Χριστοδούλου Γεώργιος (Ημαθίας)
4ος Διαιτητής: Νίκος Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας)