Αθλητικά

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει σε πέντε Μουντιάλ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Μουντιάλ που σκοράρει σε πέντε Παγκόσμια Κύπελλα, καθώς η Πορτογαλία πέτυχε μια συναρπαστική νίκη επί της Γκάνα.

Συγκεκριμένα, κατάφερε να κερδίσει το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος στο 65ο λεπτό κι έγινε ο μοναδικός στα χρονικά του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος του πλανήτη, που έχει σκοράρει σε πέντε συνεχόμενα Παγκόσμια Κύπελλα (2006 Γερμανία, 2010 Νότια Αφρική, 2014 Βραζιλία, 2018 Ρωσία και 2020 Κατάρ).

Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας του 37χρονου ποδοσφαιριστή μετά την αμφιλεγόμενη τηλεοπτική του συνέντευξη την περασμένη εβδομάδα και την επακόλουθη αποδέσμευσή του από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά τα σχόλια.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο «έγραψε ιστορία» στο Μουντιάλ του Κατάρ και η Πορτογαλία μπήκε άκοπα στον 8ο όμιλο της διοργάνωσης, επικρατώντας με 3-2 της Γκάνας σε ένα ματς με τρελό ρυθμό μετά το 60ό λεπτό- ίσως το πιο συναρπαστικό έως τώρα στα γήπεδα του Κατάρ.