Αθλητικά

ΟΦΗ: Έδειξε βελτιωμένος παρά την ήττα στην Αμβέρσα

Στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του, ο ΟΦΗ αντιμετώπισε την Μπίρσοτ στο Ολυμπιακό στάδιο της Αμβέρσας, με τους Βέλγους να πραγματοποιούν κόντρα στην ομάδα του Ηρακλείου την πρόβα τζενεράλε τους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι προσπαθώντας να απειλήσουν τον ΟΦΗ, όμως στη συνέχεια ο  Όμιλος βρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει το παιχνίδι και να ξεκινήσει να γίνεται δημιουργικός. Στο 23’ ο Ισέκα σκόραρε μετά από πολύ όμορφη πάσα του Αποστολάκη όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Τελικά το γκολ για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ήρθε στο στο 28’, με τον Ισέκα να σκοράρει εντυπωσιακά με σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής μετά από σέντρα του Μπάκιτς από τα αριστερά. Ο Όμιλος ανέβασε τις γραμμές του στη συνέχεια όμως οι Βέλγοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν με το μακρινό σουτ του Φέρλιντεν στο 39’ και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δέλλας άλλαξε την ενδεκάδα του ΟΦΗ, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες. Πιο συγκεκριμένα ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τους εξής στο δεύτερο μέρος του αγώνα: Σωτηρίου, Μπρεσάν, Χνάρης, Μαρινάκης, Αμπάντα, Γαγιέγος, Κουτεντάκης, Θεοδοσουλάκης, Χιμένεθ, Φανουράκης, Φαϊτάκης.

Οι Βέλγοι βρήκαν γκολ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας το 2-1 με τον Κεϊτά στο 69’, το οποίο έμεινε έως το φινάλε. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ρέινερς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.